Bugün - 11 Mayıs 2021 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Tüzük
Yönetim Kurulu
İletişim Bilgilerimiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.bosnasancak.org.tr Logo
Duyurular ve Etkinlikler
Yardımlar
Haberler
Basında Biz
-
İstanbul 25°°C
Haber Detayları

Sevgi Gözüyle Bosna Kitabını Derneğimizden Temin Edebilirsiniz.

Sevgi Gözüyle Bosna Kitabını Derneğimizden Temin Edebilirsiniz.

Duyurular ve Etkinlikler Haberi - 16 Ekim 2017 Pazartesi - 18:56
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

2016 yılı Aralık ayında Viječnica, adı Saraybosna ile özdeşleşmiş güzel ve hazin kütüphane binası çok özel bir kitabın tanıtımına ve bu kitabın çok özel sergisine ev sahipliği yapıyordu.  "Bosna i Hercegovina Očima ljubavi / Sevgi Gözüyle Bosna-Hersek" Bir fotomonografi; Bosna'nın  fotoğraflar ile yazılması. Fotoğraf sanatçısı Samir Sinanović'in hazırladığı  "Sevgi Gözüyle Bosna-Hersek" ekim ayında Bosna Sancak Kültür Günleri'nin hem ana konuğu hem de ev sahibi olacak.

Fotomonografi , Bosna- Hersek'teki beş büyük ırmağın -Una, Vrbas, Bosna, Drina ve Neretva- akışını takip etmekte, ülkeyi bölen kantonlar, baskın ulusal nitelikler ve güncel politik durumun getirdiği sayısız yükler olmaksızın, ülkenin gerçek hikayesini anlatmaktadır. Yayının, Bosna-Hersek'in hem görsel belleğini oluşturmada, hem düşünsel nabzına yakalamasında bir katkı oluşturması, hem de ülke tanıtımına eşsiz bir katkı sunması amaçlanmaktadır. 

Sanatçı Samir Sinanović, yayını meydana getiren ve Bosna-Hersek'in, etnik sınırlardan, etnisitelerden arınmış; insanlarını, dağlarını, ırmaklarını, kuşlarını, süslerini cömertçe sunan bu eşsiz fotoğraflar için yedi yıl çalıştı. 60 saatten fazla uçuş gerçekleştirdi, onbinlerce kilometre yol katetti. Tüm bu süre boyunca büyük bir sabır ve aşkla çalışan sanatçı, fotoğrafların amaca uygun çekilebilmesi için olağanüstü hazırlık süreçlerinden geçildiğini belirtmektedir. Yayına hazırlık sürecinde geniş bir uzman kadronun destek verdiği bu eşsiz eser karşısında kimsenin kayıtsız kalamayacağına inanıyoruz. 

Yayını, Prof.Dr. Esad Duraković, Prof.Dr. Hasnija Muratagić-Tuna, Prof. Dr. Fra Luka Markešić, Msc. SrdjanŠušnica ve Prof.Dr. EnesKarić'in metinleri tamamlamakta ve adeta fotoğrafların mührü olarak, Bosna-Hersek ve onun tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve halklarının maneviyatını anlatmaktadırlar. Prof. Duraković, Una ve onun Krajina’sını tasvir ederken "...duygularınız zirvelerde dolaşırken, Una ve Una’nın Krajina’sının Cennet'in adeta yeryüzündeki bariz kopyası olduğunu düşünmekten kendinizi alamazsınız..." derken, Prof. Muratagić-Tuna, "Bin tane gözün olsa ve bin yıl da baksan, Bosna'nın tüm güzelliklerini göremezsin" demektedir. Prof. Fra. Markešić ise, yazısına Mak Dizdar’ın Bosna’yı "baş kaldırının ve gururun ülkesi" olarak tanımladığı şiiri ile başlıyor ve Bosna'nın ebediliğini vurgulamak için, 1903 yılında A.Bordeaux'un yazdığı kitaptan bir cümleyi ödünç alarak "bütün kıtaları gördüm, Transvaal'ı, Sibirya'yı, Avustralya'yı gördüm. Fakat bir taş çeşmede gördüğüm yazı ancak Bosna için geçerli olabilir -Su akar, taş kalır". Srdjan Šušnica ise Bosna'yı keşfedilmemiş topraklar (Terra incognita Bosanska) olarak tanımlıyor ve tek tip düzen ve düşünceyi, dayatanlara karşı direnişi farklı metaforlarla anlatıyor. Prof. Karić ise , Bosnalı bir şairden ödünç mısralarla "Bosna iyilik dolu     bir ülkedir.

                                          Ağladığında mineral sular kaynar,

                                          Eğil ve iç, kimse kızmaz ve aldırmaz" demektedir…

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı olarak, Bosna-Hersek'in tanıtımına uzun yıllar eşsiz katkı sunacak bu eseri Türk okurları ile buluşturmaktan gurur duyuyoruz. Bu kitap sayesinde, Bosna aşıkları Bosna'yı bir kez daha keşfedecek, tarihi, kültürü hakkında bilgilenecek ve bu sayede onu daha çok sevecek, tanımayanlar da baktıkça tanıyacak, tanıdıkça daha çok seveceklerdir. Vakfımızın kuruluş gayelerinden birini yerine getirmenin haklı gururunu yaşamaktayız.

Bosna Sancak Kültür ve Tarih Vakfı "Sevgi Gözüyle Bosna-Hersek"i Türk okurları ile Türkiye'deki sanatseverler ile, Bosna aşıkları ile buluşturuyor. Burcu Özdemir ve Hüseyin Gül'ün çevirisi ile fotomonografi raflarda yerini buluyor. 

"Sevgi Gözüyle Bosna-Hersek"in tanıtımı 14.10.2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi'nde Ord. Prof Dr. Nihat Sayar konferans salonunda, Bosna Hersek Cumhuriyeti Başkanlık Konseyi Boşnak Üyesi  Bakir Izetbegović'in de katılımı ile Bosna Sancak Kültür Günleri 2017'nin açılış töreni sırasında yapılacaktır. 


 
Anahtar Kelimeler:Sevgi, Gözüyle, Bosna, Kitabını, Derneğimizden, Temin, Edebilirsiniz,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 2247
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Duyurular ve Etkinlikler Haberleri
Sevgi Gözüyle Bosna Kitabını Derneğimizden Temin Edebilirsiniz.
Amira Medunjanin Sevdah Konser Biletlerini Derneğimizde
Damir İmamovic ile Bosna Ezgileri

Damir İmamovic ile Bosna Ezgileri
Kadın Kollarımızın Düzenlediği Aşure Etkinliği
Babam Alija Izetbegović
Bosna Sancak Kültür Günlerimiz başladı.
Sevgi Gözüyle Bosna Hersek Fotoğraf Sergisi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Abdullah Sidran Söyleşisi
Sevgi Gözüyle Bosna Kitabını Derneğimizden Temin Edebilirsiniz.
Amira Medunjanin Sevdah Konser Biletlerini Derneğimizde
Damir İmamovic ile Bosna Ezgileri
Kadın Kollarımızın Düzenlediği Aşure Etkinliği
Babam Alija Izetbegović
Bosna Sancak Kültür Günlerimiz başladı.
Bosna Sancak Kültür günleri İlker karagözle Fox Tv’de
Sevgi Gözüyle Bosna Hersek Fotoğraf Sergisi
Başımız Sağolsun
Yazarlar 
  Namaz Vakitleri ( İstanbul )

  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  04:0105:4513:0616:5920:1721:53

  10 Mayıs 2021 Pazartesi
  Röportajlar
  Yerel Gercek Gazetesi Haberleri
  Yerel Gerçek "Haber ve Kültür Gazetesi" gazetesinin bu sayısındaki Muhammet Sancaktar röportaj , dernek faliyetlerimiz ve...
  »
  »
  »
  Tarihte Bugün
  1897 - Gazi Ethem Paşa komutasındaki Türk ordularının Yunan kuvvetlerini büyük bir bozguna uğratması
  1920 - Halide Edib ve Adnan Adıvar ile beraber Mustafa Kemal'in İstan-bul hükümeti tarafından idama mahkum edilmesi.
  1920 - TBMM Hükümetinin temsilcileri Bekir Sami Bey başkanlığında Moskova 'ya görüşmeler yapmak ve bir anlaşma imzalamak için harekeli. Bekir Sami Bey o sırada Dışişleri Vekili idi
  Kim KimdirTümünü Göster
  Arşiv Arama
  Facebook
  Anasayfa
  Site Haritası
  Sitenize Ekleyin
  RSS Kaynağı
  Hakkımızda
  Tüzük
  Yönetim Kurulu
  İletişim Bilgilerimiz
  Künyemiz
  Facebook
  Twitter
  Bize Ulaşın
  Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
  Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
  0,05ms